Hiszpan wygrywa w Szanghaju

[31.10.2013] 33-letni Hiszpan Gonzalo Fernandes-Castano zwyciężył w rozgrywanym w Szanghaju turnieju BMW Masters z cyklu European Tour. W sięgnięciu po trofeum nie przeszkodził mu nawet double bogey na finałowym dołku.

Chip na birdie na 17. dołku zapewnił mu aż 3-uderzeniową przewagę nad goniącymi do Włochem Francesco Molinarim oraz pochodzącym Tajlandii Thongchai Jaidee. I mimo że na finałowym dołku Castano zaliczył wpadkę do bunkra i dołek ukończył na double bogeya, to nie zmieniło już nic w kolejności na leaderboardzie a Hiszpan mógł zacząć świętować swoje siódme i  jak do tej pory największe zwycięstwo w lidze European Tour. Turniej ukończył z łącznym wynikiem -11.

Notowania Castano momentalnie poszybowały w górę a golfista z 35. miejsca przesunął się na 4. w rankingu Race to Dubai i 31. w Rankingu Światowym. Dzięki temu w tym tygodniu będzie mógł wziąć udział w turnieju WGC-HSBC Champions, który rozegrany zostanie również w Szanghaju.

Molinari i Jaidee zajęli ostatecznie ex aequo 2. pozycję z łącznym wynikiem -10.

23-letni Amerykanin Luke Guthrie, ktory wchodząc do finału, dzielił prowadzenie z Hiszpanem Rafaelem Cabrera-Bello, stracił je już na pierwszym dołku i do końca rundy już go nie odzyskał. Amerykanin, który pierwszy raz miał okazję grać w golfa w tym rejonie świata i który dopiero w zeszłym roku przeszedł na zawodowstwo, i tak może mówić o wielkim sukcesie. Silnie obsadzone zawody ukończył na 4. pozycji z 2 uderzeniami starty do lidera, a do domu pojedzie bogatszy o 255 tys. euro.

Broniący tytułu Peter Hanson, mimo że w finale uzyskał najniższy wynik w całym turnieju (63 uderzenia), zdołał wspiąć się jedynie na 8. pozycję w tabeli wyników.

Tegoroczne rozgrywki w ramach ligi European Tour wchodzą już w decydujący okres. Przed wielkim finałem w Dubaju, który zadecyduje o ostatecznym kształcie rankingu Race to Dubai, do rozegrania pozostały już tylko 2 turnieje, za to takie, których pule nagród znacznie przekraczają średnią z całego roku. W tym tygodniu lig pozostanie w Chinach w Szanghaju, gdzie na polu Sheshan International GC odbędzie się ostatni turniej serii World Golf Championship – HSBC Champions. Za 2 tygodnie cykl przeniesie się po raz pierwszy do Turcji do Antalyi przy okazji turnieju Turkish Airlines  Open.

Zaraz potem okaże się, do kogo trafi "skromny bonus" na 7,5 mln za wygraną w rankingu Race to Dubai oraz przepustka do gry w European Tour na kolejne 10 lat.